Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır

indirVergi borçları ile ilgili haber nihayet geldi. Trafik, askerlik, karayolu geçiş ücreti gibi geniş bir alanı kapsayan vergi borcu yapılandırma işlemi Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

Vergi borçları ile ilgili haber nihayet geldi. Trafik, askerlik, karayolu geçiş ücreti gibi geniş bir alanı kapsayan vergi borcu yapılandırma işlemi Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

Vergi borcu yapılandırma işleminin yürürlüğe girmesi sonrasında borcu olan mükellefler rahat bir nefes aldılar. Vergi borcu yapılandırma kanun onaylanması ile hangi vergi borcu olursa olsun borçların ana kısmına taksitlendirme ve daha az tutarda ödeme geliyor.

Vergi affı 2016 var mı? Vergi Borcu yapılandırma işlemi onaylandı Vergi Borcu yapılandırma işlemi onaylandı. Vergi borcu olan vatandaşların merakla bekledikleri haber geldi. Cumhurbaşkanı vergi cezası yapılandırma kanunu onayladı. Vergi yapılandırılma kanunun yürürlüğe girmesi ile yaklaşık olarak 6,3 milyon vatandaşın yararlanması bekleniyor. Vergi Borcu yapılandırma işlemi ile devlet kurumlarına olan birçok borcu içine alan kanun özellikle, gecikme faizleri, vergi ve vergi cezaları, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, gecikme zamları, gümrük vergileri, emlak vergisi çevre temizlik vergisi, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti, RTÜK idari para cezaları, Yurt-Kur öğrenim ve katkı kredisi alacakları, SGK prim borçlarının yanı sıra Belediyelerin alacakları da bu kapsamın içerisinde yer alıyor.

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA KANUNU CUMHURBAŞKANI ONAYLADI

Vergi borcu yapılandırma kanun onaylanması ile hangi vergi borcu olursa olsun borçların ana kısmına taksitlendirme ve daha az tutarda ödeme geliyor. Aynı zamanda söz konusu olan borçlar ile ilgili geçmişten gelen cezalarda kaldırılırken gecikme faizi ve gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçiliyor. Bu faiz borçlarının yerine Yurtiçi ÜFE oranı ilave tutulacak.

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA’DAN 6,3 MİLYON YARARLANACAK

Vergi yapılandırılma kanunun yürürlüğe girmesi ile yaklaşık olarak 6,3 milyon vatandaşın yararlanması bekleniyor. Borçların ödenmesi sonrasında 93 milyar TL vergi alınacağı belirtiliyor. Yapılandırma kapsamında 4,2 trafik ceza olan ve 3,9 milyon vatandaşın motorlu taşıtlar vergisi olan vatandaşlar da bu kapsamda geçmiş dönemden gelen borçlarını vergi dairelerine başvurarak yapılandıra – taksitlendirebilecekler.

VERGİ BORCU YAPILANDIRMNIN KAPSADIĞI ALANLAR

Vergi yapılandırma kanunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onaylamasından sonra vergi borcu olan vatandaşlar kanunun kapsamını merak ettiler.  Devlet kurumlarına olan birçok borcu içine alan kanun özellikle, gecikme faizleri, vergi ve vergi cezaları, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, gecikme zamları, gümrük vergileri, emlak vergisi çevre temizlik vergisi, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti, RTÜK idari para cezaları, Yurt-Kur öğrenim ve katkı kredisi alacakları, SGK prim borçlarının yanı sıra Belediyelerin alacakları da bu kapsamın içerisinde yer alıyor.
VERGİ BORCU TAKSİTLENDİRİLEBİLECEK

Dün Cumhurbaşkanının onaylamasından sonra resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren, kanunla vergi borçlarının ana kısmı taksitli olarak ödenebilecek. Yurtiçin ÜFE Enflasyon rakamlarına göre hesaplanan borçlar bu şekilde vadeye bölünecek. Vergilerin ödenmemesinden doğan Borçlar; 6, 9,12,18 olmak üzere eşit taksitler şeklinde ödenebilecek. Yapılandırılan borçların taksitler iki ayda bir ödenecek.

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA 30 HAZİRAN’DAN ÖNCEKİ BORÇLARI KAPSIYOR

18 Ağustos tarihinde resmi gazetede yayınlanan bazı alacakların yeniden yapılandırılması kanunu 30 Haziran’dan önce oluşan borçları kapsıyor.

PRİM BORÇLARI OLANLAR EMEKLİ OLABİLECEK

Dün yürürlüğe giren vergi borcu yapılandırma kanunu ile prim borcu olan esnaflar bu borçlarını ödeyerek emekli olabilecekler. 300 binden fazla esnaf prim borcunu yeniden yapılandırarak emekli olabilecekler. Prim borcu nedeniyle emekli olamayan esnafın bu kanunla emeklilik yolunda önü açılmış olacak.  Bağ-Kur’lu olanların bu yapılandırma ile borçlarını daha az ödeme imkanı sağlayacalar.

VERGİ BORCU YAPILANDIRMA BAŞVURUSU YAPMA

Vergi borçlarının yapılandırılarak taksitli ödeme imkânının oluşmasından sonra vatandaşlar verdi borcu yapılandırma işleminin nasıl yapılacağını merak ettiler. Vergi borcu yapılandırma işlemi geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda başlı bulunulan vergi dairesine vergi borcu yapılandırma başvurusu yaparak borçlarını ödemeye başlayabilecekler.
VERGİ BORCU ÖDEME NASIL OLACAK?

Vatandaş borçlarını peşin ve taksitli olmak üzere iki yöntemle ödeyebilecek. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenler borçla ilgili kurumlara başvurabilecek. Vatandaşlar borcun aslını öderse, gecikme zammı almaktan vazgeçiyoruz. Burada yurtiçi ÜFE üzerinden tutar yeniden belirlenecek. Devam eden vergi incelemeleriyle ilgili de kolaylık getiriliyor. Süren vergi incelemeleri 1 ayda bitmezse incelemeyi kaldırıyoruz. Türkiye’ye yurtdışından getirilen varlıklardan herhangi varlıktan vergi istemiyoruz. Yurtdışındaki paranıza vergi incelemesi yapılmayacak, ceza alınmayacak. Yurtiçinde de varlıklarınız var ama işletmeye kayıtlı değil. Para, döviz altın ne varsa işletmeye kaydediyorsunuz. Bundan da herhangi bir vergi istemiyoruz. Para koydunuz diye vergi incelemesi olmayacak.
VERGİ VE PRİM BORCU NASIL TAKSİTLENDİRİLİR

Tescil ve taksit için ilgili vergi dairesine yazılı olarak başvurmak gerekiyor. Hazırlanacak dilekçeyle ilgili Tecil ve Taksitlendirme Talep Forumu’na gib.gov.tr adresinden ulaşmak mümkün. Formun eksiksiz doldurulması talebinizin reddedilmemesini sağlayacak. Bu yüzden dikkatli olmakta ve ilgili memurlardan yardım almakta fayda var.

Both comments and pings are currently closed.

YORUMA KAPALI

Mevzuat & Sistem Alomaliye | AbaciPark